
Vuokramökkien ja vuokratilojen kuvat markkinoinnissa – näin hyödynnämme tekoälyä valokuvaajien ottamien kuvien rinnalla
Kuvat ovat yksi tärkeimmistä tekijöistä, kun asiakas etsii sopivaa vuokramökkiä tai vuokratilaa. Ensivaikutelma syntyy lähes aina visuaalisesti: miltä tila näyttää, millainen tunnelma siellä on ja voisiko se sopia omaan käyttötarkoitukseen.
Erityisesti vuokramökkien ja vuokratilojen markkinoinnissa kuvien tehtävä ei ole vain näyttää tilaa, vaan auttaa asiakasta kuvittelemaan itsensä siihen. Hyvä kuva herättää ajatuksen: “Tuolla voisi viettää viikonlopun” tai “Tämä tila sopisi meidän käyttöön.”
Kaikkia käyttötapoja ei voi kuvata valmiiksi
Vuokramökki soveltuu moniin eri käyttötarkoituksiin – perhelomailuun, ystäväporukan viikonloppunviettoon tai yrityksen virkistyspäiviin. Samoin pääkaupunkiseudun vuokratilat voivat muuntua varastoinnista harrastuksiin tai liiketoimintaan. Pelkästään varasto- ja harrasteiloja on yli 200 erilaista ja erikokoista tilaa ja käyttötarkoituksia on lähes yhtä paljon kuin käyttäjiäkin.
Kaikkia näitä tilanteita ei aina ole mahdollista kuvata erikseen. Perinteinen valokuvaus on tärkeää, mutta se näyttää usein vain yhden hetken ja yhden käyttötavan. Siksi käytössämme oleva valokuvamateriaali ei aina riitä kertomaan tilojen koko potentiaalista.



Tekoäly kuvien muokkauksessa – mitä se tarkoittaa käytännössä
Hyödynnämme toisinaan sosiaalisen median markkinoinnissamme kuvankäsittelyä ja tekoälyä täydentämään aitoja kuvia kohteistamme. Lähtökohtana on aina todellinen tila – emme luo täysin kuvitteellisia kohteita.
Muokkaamme kuvia esimerkiksi:
- valaistuksen osalta (eri vuorokaudenajat ja tunnelmat)
- kalustuksen lisäämiseen (vain vuokratiloissa, ei koskaan vuokramökkien markkinoinnissa)
- lisäämällä ihmisiä tuomaan mittakaavaa ja elävyyttä
- muuttamalla kuvan kokoa pystykuvasta vaakasuuntaiseksi kuvaksi
Näin voimme näyttää, miltä tila voi tuntua ja miten sitä voi käyttää eri tilanteissa. Alkuperäiset kuvat ovat nähtävillä Flickr-kuvapalvelussamme .
Näin havainnollistamme tilojen käyttöä kuvien avulla
Tekoälyn avulla pystymme esittämään tilojen monipuolisuutta tavalla, joka ei meille pienyriryksenä olisi muuten mahdollista. Voimme havainnollistaa esimerkiksi:
- miltä vuokramökki näyttää talvella ja kesällä
- miten tila toimii eri kokoisille ryhmille
- millainen tunnelma syntyy erilaisessa käytössä
Tavoitteena ei ole liioitella tai johtaa harhaan, vaan auttaa asiakasta näkemään mahdollisuuksia. Esimerkiksi alla olevia kuvia on Youtube shorts-videoissa ja Facebookin mainoskarusellikuvissa ja joissakin artikkelkeissamme käytetty viestimään siitä, että “lemmikit ovat tervetulleita Kivikosken mökillemme”. Ja että “Skitunäsin lasitetulla terassilla on kaasugrilli, ja grillata voi grillata porukalla syksylläkin”. Ja että “palju on Kaunisvirran mökillä käytettävissä talvellakin”. Alkuperäiset kuvat on nähtävillä kunkin mökin omilla nettisivuilla ja kuvaesittelyissä Flickr – kansioissa.



Aitous vs. visuaalisuus – miten pidämme tasapainon
Ymmärrämme, että tekoälyllä muokatut kuvat herättävät mielipiteitä. Osa arvostaa täysin aitoja kuvia, kun taas toiset pitävät havainnollistavista ja inspiroivista esityksistä.
Meille tärkeintä on tasapaino:
kuvien tulee olla riittävän realistisia, mutta samalla auttaa asiakasta hahmottamaan tilojen käyttöä laajemmin.
Ammattikuvat ja tekoäly rinnakkain markkinoinnissa
Käytämme edelleen myös ammattivalokuvaajien ottamia kuvia ja videoita aina kun mahdollista. Ne antavat realistisen ja luotettavan kuvan kohteista.
Tekoäly ei korvaa aitoa kuvausta, vaan toimii sen tukena. Yhdessä nämä mahdollistavat monipuolisemman ja informatiivisemman esitystavan.
Läpinäkyvä markkinointi rakentaa luottamusta
Läpinäkyvyys on meille tärkeää. Emme pyri esittämään tiloja epärealistisina tai parempina kuin ne ovat. Kuvien tarkoitus on havainnollistaa – ei harhauttaa.
Asiakkaan kokemus paikan päällä on meille tärkein mittari. Siksi haluamme, että markkinointi vastaa mahdollisimman hyvin todellisuutta.
Pienen yrityksen keinot laadukkaaseen markkinointiin
Pienenä toimijana meidän on tehtävä fiksuja valintoja markkinoinnissa. Kaikkien tilanteiden kuvaaminen erikseen ei aina ole mahdollista, mutta silti haluamme tarjota mahdollisimman kattavan kuvan kohteistamme.
Tekoäly on yksi työkalu, jonka avulla voimme parantaa markkinointimme laatua kustannustehokkaasti ja tarjota asiakkaille enemmän tietoa päätöksenteon tueksi.



Asiakaspalaute ohjaa kehitystämme
Otamme saamamme palautteen vakavasti. Kehitämme jatkuvasti kuvien tyyliä, määrää ja esitystapaa, jotta ne palvelisivat asiakkaita mahdollisimman hyvin. Esimekiksi maaliskuussa 2026 toteutimme Facebookin paikallisryhmissä kyselyn, jossa pyysimme mielipiteiytä tekoälykuvien käyttöön. Alla muutamia poimintoja:
“Kertokaa mahdollisuuksista!
Kuvat kertoo enemmän kuin tuhat sanaa. Kaikki ihmiset eivät edes keksi mitä kaikkea mökillä voikaan tehdä. Mökillä voi tehdä vaikka mitä ja yleensä ulkomailta tulevat ihmiset tykkää touhuta siellä. Esim. Onki ja madot, virveli ja hauki, halot ja kirves, vene ja katiska, kiuas ja saunavasta, grilli ja makkara, aurinko ja laituri jne. Very exotic.”
(Imatra rymhä ei sääntöjä)
“Muokkaamattomat kuvat mieluummin, kiitos! Haluan katsoa kuvista tarkasti, että mitä mökissä tai ympäristössä näkyy. Jos kuviin lisätään teköälyn tms. avulla ihmisiä tai tavaroita, niin niillähän voidaan vaikka peittää jotain! Sanoisin, että jos haluatte käyttää tekoälyllä muokattuja kuvia, niin laittakaa sitten myös se alkuperäinen kuva, kuten tässä postauksessa.” (Mökki vuokraa – myy – osta)
“Markkinointiopinnoissa on ohjeistettu käyttämään tekoälyä juuri kuvituskuvien tapaan, kuten olettekin tehneet. Jos haluaisi mennä aivan ohjeistuksen mukaan, kuvatekstiin voisi lisätä, että kuva mökistä on aito, ihmiset on lisätty kuvaan tunnelman vuoksi. Eli läpinäkyvästi kertoo heti, mikä osa on todellisuutta ja mikä kuvituksen vuoksi lisättyä. Kivan näköinen terassi kyllä
” (Sipo-Sipoo, Facebook Ryhmä)
“OK niin kauan, kun ei huijata. Onhan tätä asuntokaupassa tehty jo pitkään.” (Ilmoitustaulu Lahti)
“Työskentelin aikoinaan valokuvauslaboranttina paperikuvien aikaan, jolloin kuvia käsiteltiin myös ammattilaisten toimesta kuvaajan ja tilauksen mukaisesti. Kuvia värjättiin, korjattiin, rajattiin ja muokattiin muuttamalla niiden visuaalista ilmettä melko paljonkin. Koen, että nykyiset kuvankäsittelyohjelmat ja tekoäly tekevät pitkälti samaa työtä, joka ennen tehtiin käsityönä. Nyt kaikki käy nopeammin ja laajemmin kaikkien saataville.Jos kuvan muokkaamisen tavoitteena on tehdä siitä edustavampi tai houkuttelevampi esim.markkinointitarkoituksessa, en näe tekoälyn käytössä erityistä ongelmaa. Sama ilmiö näkyy jo vanhoissa mainos- ja studiokuvissa, joissa todellisuutta on muokattu ja kaunisteltu . Minulle tuttua työtä ja pehmensin ihon epätasaisuuksia, lisäsin valoa hämäriin kohtiin, rajasin häiritseviä taustoja pois, lisäsit mukaan ihan muuta jne.Tämän päivityksen esimerkkikuvissa en näe suurta eroa valokuvauslaborantin työhöni (silloin joskus) ja nykyhetkeen, sillä tekijän osaamisella on yhä suuri merkitys. Kuvan muokkaaminen ei ole aivan yksinkertaista, jos tavoitteena on säilyttää hyvä maku ja pysyä todellisuudessa samalla, kun kuvasta tehdään informatiivinen ja kiinnostava“. (Vuokraa mökki – Facebook ryhmä)
“En myöskään vuokraisi AI-kuvilla tyrkyllä olevaa mökkiä. Nämä tällaset ja kaikki mihin ihmisiä tungettu, on vaan aivan hirveitä, anteeksi
” (Vuokrataan mökki – Facebook ryhmä : asiakas oli poiminut mökin valokuvakansiostamme liitteeksi tekstiinsä paljukuvan jossa tuttavaperheen poika riehuu paljussa) VASTAUKSEMME TÄHÄN: tämä on aito valokuva. Tästä Kotkalaisesta perheestä on mökeillämme kymmeniä valokuvia.
“Muistelisin nähneeni identtisen julkaisun tehtynä eri Facebook profiilin kautta kuin tämä. Sisältäen samat linkit vuokramökkeihinne. Kommentit (kuten tässäkin julkaisussa) ovat olleet pääsääntöisesti tekoälykuvia vastustavia, niin tuletteko muuttamaan yrityksenne markkinointia jatkossa näiden saamienne kommenttien pohjalta?” (Sipo-Sipoo, Facebook Ryhmä: ) VASTAUKSEMME TÄHÄN: valtaosa viestinnästämme perustuu tällä hetkellä todellisiin valokuviin kuten olet ehkä huomannutkin jos olet tutustunut nettisivuihimme, instagramiin, linkediniin, Youtube kanavaamme ja Facebook – postauksiimmekin. Artikkeleissa on jo jonkin aikaa käytetty tekoälyllä muokattuja kuvia silloin kun artikkelit käsittelevät tiettyä hyvin rajattua aihetta. Joihinkin kuviin on esimerkiksi lisätty lunta tai takkaan tulta. Samoin Youtube short videoissa on käytetty ja tullaan jatkossakin käyttämään tekoälykuvia. Saamiemme vastausten perusteella tulemme ainakin toistaiseksi välttämään isompia muokkauksia jotta kuvat ovat mahdollisimman luonnollisia. Kiva kun aihe kiinnostaa sinua, niin minuakin.
Tiedostamme, että emme voi miellyttää kaikkia – mutta voimme jatkuvasti parantaa. Saamamme asiakaspalaute kohteissamme lomailleilta mökkivierailtamme on kaikissa kanavissa erittäin positiivista. Yksittäisiä negatiivisia kokemuksia on aina, mutta positiivinen palaute kertoo myös siitä että käyttämämme kuvamateriaali ja sen synnyttämät mielikuvat vastaavat hyvin todellisuutta.
Mitä asiakas voi odottaa kuviltamme
Kuvamme perustuvat aina todellisiin kohteisiin. Niiden tarkoitus on:
- näyttää tila realistisesti
- havainnollistaa käyttömahdollisuuksia
- auttaa tekemään parempi päätös ennen varausta
Meidän lupauksemme asiakkaille
- Käytämme kuvien pohjana aina aitoja tilojamme
- Emme luo täysin kuvitteellisia kohteita
- Emme johda asiakkaita harhaan kuvien avulla
- Pyrimme esittämään tilat selkeästi ja ymmärrettävästi
- Kehitämme jatkuvasti markkinointiamme palautteen perusteella
Tutustu vuokramökkeihin ja vuokratiloihin
Etsit sitten vuokramökkiä lomalle tai vuokratilaa yritystoimintaan, kannattaa tutustua kohteisiimme tarkemmin. Kuvamme auttavat hahmottamaan tilojen mahdollisuuksia – ja paikan päällä näet kokonaisuuden itse.
Mökkivuokraus, Suomen Kotteria Oy +358400534269, asiakaspalvelu@kotteria.com









